7 grudnia zostało otwarte Centrum Młodych. Tym samym w Warszawie rusza dwu i pół letni innowacyjny projekt WSPARCIE W STARCIE skierowany do osób od 16 do 26 roku życia. Pod okiem doświadczonych mentorów młodzi m.in. założą własny startup, nauczą się załatwiać sprawy urzędowe czy zarządzać domowym budżetem. Cel jest jeden – ich dobry start w dorosłość.

Pionierski projekt usamodzielniania
Otwarcie Centrum Młodych to efekt wieloletnich starań, aby w stolicy powstał program wspierania młodych ludzi we wkraczaniu w dorosłość. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Miasta i NGO udało się powołać szeroką koalicję 8 organizacji pozarządowych (Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci, KARAN, TA SZANSA, Armia Zbawienia, TPD, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Stowarzyszenie dla Rodzin, Fundacja Miejsce Kreatywne) oraz 59 instytucji wspierających, w tym szkół, uczelni wyższych, ośrodków pomocy społecznej i urzędów pracy. Razem partnerzy zrealizują unikalny na skalę ogólnopolską projekt dla młodych mieszkańców Pragi-Północ, Pragi-Południe i Targówka. Działania dla beneficjentów wystartują na początku grudniu. Do tego czasu realizatorzy mieli czas na przygotowania. 

Kompleksowa oferta
Projekt WSPARCIE W STARCIE stawia na rozwiązania kompleksowe. Oferta łączy rozwój osobisty z aktywizacją zawodową i nauką kompetencji poszukiwanych na rynku pracy. Formuła projektu jest nowatorska, a także ekonomiczna. Dzięki ścisłej współpracy z lokalnymi organizacjami, instytucjami i biznesem nowe działania zostaną zintegrowane z już istniejącymi programami. Umożliwi to optymalizację kosztów udzielanej pomocy oraz efektywniejsze wykorzystanie zasobów lokalnych. Wsparcie w ramach projektu otrzymają zarówno osoby potrzebujące uzupełnienia konkretnej wiedzy i umiejętności, jak również szukające bardziej całościowej ścieżki rozwoju. W wyborze pomogą uczestnikom psycholog oraz doradca zawodowy. Ci, którzy zdecydują się na dłuższą formę zaangażowania, będą pracować pod okiem doświadczonych mentorów. Realizowany do końca 2018 roku dwuletni projekt WSPARCIE W STARCIE jest programem pilotażowym. Wypracowane rozwiązania i dobre praktyki posłużą do opracowania kompleksowego modelu usamodzielniania dla całej Warszawy. Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Serce projektu
Sercem projektu będzie otwierane już w tę środę Centrum Młodych. Będzie można tu przyjść, porozmawiać, zapisać się do projektu i wziąć udział w warsztacie, a także po prostu napić się kawy, skorzystać z Internetu czy spotkać ze znajomymi. Lokal przy Inżynierskiej 1/79 został użyczony konsorcjum WSPARCIE W STARCIE przez CWR RW na okres realizowania projektu w ramach umowy partnerskiej.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież