W dzisiejszych czasach młodzież pozbawiona jest edukacji estetycznej, każdy projekt który pozwala jej zapoznać się z dorobkiem kulturowym jest bardzo ważny. W przypadku plakatu tradycje i jakość polskiej szkoły plakatu powoduje, że każda próba odzyskania dawnej świetności jest godna poparcia. (…) Należy młodym ludziom uświadomić i wskazać różnicę między profesjonalnym projektem a komercyjną reklamową szmirą. To jak wychowamy młodych ludzi, zaowocuje w przyszłości świadomymi odbiorcami sztuki.
Andrzej Pągowski

Dom Kultury Zacisze po raz drugi organizuje konkurs na plakat filmowy. Powody są trzy. Z jednej strony zainteresowanie młodych ludzi sztuką filmową i popularyzacja plakatu filmowego. Ale też propagowanie technik malarskich i graficznych jako środka wyrazu, a przede wszystkim wyszukiwanie nowych talentów. Konkurs skierowany jest do uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Polsce, Holandii, Anglii, na  Białorusi i Litwie.

Jury  przy ocenie prac, szczególny nacisk będzie kładło na poziom artystyczny, nawiązanie do tematu, przekazanie treści oraz klimatu filmu za pomocą elementów malarskich i graficznych. W tym roku w gronie jurorów zasiądą:

Andrzej Pągowski – artysta grafik, autor około tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale, koncerty.
prof. Krzysztof Hejke – profesor zwyczajny sztuk filmowych, fotograf i operator
Dorota Petrus – reżyser, dziennikarz, scenarzysta, współpracownik TVP-TVP KULTURA, TVP HISTORIA.
Marek Pawłowski – reżyser, scenarzysta, producent programów telewizyjnych w TVP, TVN, CANAL+.


Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu do jednego z filmów:

„Cześć Tereska” reż. Robert Gliński
„Historia Kina w Popielawach” reż. Jan Jakub Kolski
„Żywot Mateusza” reż. Witold Leszczyński
„Popiół i Diament” reż. Andrzej Wajda
„Rejs” reż. Marek Piwowski.

Tak jak życie jest inspiracją dla kina, tak filmy inspirują nas do działań twórczych i poszukiwań nowych palet barwnych w naszej niejednokrotnie szarej rzeczywistości. Pragnę zachęcić młodzież do pomysłowej interpretacji, jednego z zaproponowanych arcydzieł polskiej kinematografii, której wyrazem będzie pomysłowy i wykazujący uzdolnienia plastyczne plakat filmowy wykonany w dowolnej technice graficzno-malarskiej – mówi Krzysztof Hejke, profesor zwyczajny sztuk filmowych. 

Termin nadsyłania prac upływa 30 kwietnia 2016.

Współorganizatorami konkursu jest Wyższa Szkoła Filmowa i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej: http://www.zacisze.waw.pl/pl/artykul/2978

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież