Teatr Baj jest najdłużej działającym teatrem lalkowym w Polsce. Powstał w dwudziestoleciu międzywojennym, a od lat 50. XX wieku, swoją siedzibę ma na warszawskiej Pradze przy ulicy Jagiellońskiej 28. 

Teatr lalek, czyli co i dla kogo? Zacznijmy od krótkiej historii. Teatr lalek w Polsce sięga okresu średniowiecza. Był wtedy związany z wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi obrzędami religijnymi  oraz świeckimi teatrami ulicznymi, które z "szopkami" wędrowały od wsi do wsi, bawiąc i ucząc ludzi w swoich przedstawieniach. Rozwój teatru lalek w Polsce przypada na okres po II wojnie światowej, wtedy w repertuarze grane były widowiska skierowane dla dzieci. Obecnie, od ponad dwudziestu lat, teatry włączają do swojego programu także propozycje dla dorosłych widzów.

Postaciami występującymi na scenie jest lalka teatralna - pacynka, kukiełka czy marionetka - oraz aktor-lalkarz, który tę lalkę wprawia w ruch i oddaje jej swój głos. Obecnie coraz częściej na scenie pojawiają się maski oraz inne przedmioty, które odgrywają postaci na scenie.

Teatr Baj poza spektaklami, które można znaleźć w repertuarze teatru, ma bogaty program edukacyjny dla dzieci. "Teatr - wiem co to" ma umożliwienić młodym widzom odkrycie świata teatru. Spotkania prowadzą aktorzy i teatrolog, którzy przybliżają dzieciom to, co istotne w teatrze - opowiadają czym jest teatr? kim jest aktor? co kryje się za maską? Zajęcia są przeznaczone dla grup przedszkolnych, szkolnych i innych, liczących do 30 osób.

Informacje o tym, co aktualnie dzieje się w teatrze, na stronie www.teatrbaj.waw.pl oraz facebooku Teatru Baj.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież