Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza, w sobotę 18 czerwca, na całodzienne wydarzenie, którego bohaterami są prascy wytwórcy. Festiwal jest kulminacyjnym wydarzeniem cyklu Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy.

Szczegółowy program wydarzenia: http://muzeumpragi.pl/wydarzenia/festiwal-rzemieslnikow/ (uwaga, na niektóre warsztaty obowiązuje rejestracja internetowa).

W programie między innymi:

Warsztaty z rzemieślnikiem

Od rana do wieczora będą trwały warsztaty z rzemieślnikami, w trakcie których zaprezentują swoje umiejętności i techniki, a także warsztaty w formule „Repair Cafe” (nie wyrzucaj, napraw). Będą to spotkania m.in. z modystką, krawcem, sztukatorem, konserwatorem mebli, złotnikiem, szczotkarzem.

„Zrób to sam” dla dzieci

Bogata oferta warsztatów dla dzieci, w trakcie których będą mogły zbudować samochodzik, skonstruować grający instrument strunowy, skomponować mydło wg samodzielnie dobranej linii zapachowej, zaprojektować i ozdobić książeczkę, uszyć maskotkę krokodyla.

Targi produktów rzemieślniczych

W trakcie festiwalu odbędą się targi produktów rzemieślniczych wytwarzanych ręcznie w pracowni rękawiczniczej, szczotkarskiej i kaletniczej, od modystki i z pracowni abażurów, a także ubrań projektowanych i szytych na Pradze. Przy stoisku sitodruku będzie można wykonać nadruk na ubranie z wybranymi szyldami praskich warsztatów. Przez cały dzień będzie można również skosztować rzemieślniczych lodów kręconych na Pradze.

Ekspozycja „Projektowanie oparte na rzemiośle”

Zaprezentowane zostaną prototypy przedmiotów zaprojektowanych przez studentów Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w ramach współpracy „Projektowanie oparte na rzemiośle”. Przedmioty te powstały w pracowniach praskich specjalistów.

W trakcie festiwalu prezentowany będzie również film „Stopa” (reż. Jacob Dammas) o współpracy młodej projektantki i szewców ze w Specjalistycznej Spółdzielni Pracy „Stopa”. Będzie można również dowiedzieć się jak studenci Uniwersytetu SWPS wspierają lokalnych przedsiębiorców w ramach projektu Kamionek Milowy.

Rozmowa o trendach z krawcami i projektantami

W części popołudniowej zapraszamy na spotkanie z doświadczonymi krawcami oraz współczesnymi projektantami, poświęcone warszawskiej modzie dawniej i dziś. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Aleksandra Boćkowska, autorka książki o modzie w PRL „To nie są moje wielbłądy”.

Pokaz mody męskiej Eweliny Czaplickiej-Ruduchy pt. „Polonauts”

Zwieńczeniem dnia będzie pokaz mody męskiej dyplomowej kolekcji projektantki z Katedry Mody warszawskiej ASP Eweliny Czaplickiej-Ruduchy, która wykonała ją we współpracy z lokalnymi rzemieślnikami: krawcową, kuśnierzem oraz kaletnikiem. Pokaz odbędzie się na muzealnym dziedzińcu i będzie miał formę spektaklu według choreografii Irada Mazliah w wykonaniu tancerzy Warsaw Dance Department, a uświetniony będzie muzyką na żywo. Kolekcja mody powstała przy współfinansowaniu Urzędu m.st. Warszawy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież