Skandynawskie kryminały, które podbijają świat tzw. Nordic Noir i nowości prosto z MIPTV w Cannes to mocne punkty majowego festiwalu NInA Wersja Beta, który w tym roku będzie poświęcony serialom. W programie pokazy m.in. polskiego „Paktu”, duńsko-szwedzkiego „Mostu nad Sundem” i belgijskiego „Public Enemy”, a ponadto dyskusje, spotkania z twórcami i krytykami, a także koncert, impreza z DJ i warsztaty. Wstęp wolny.

Nordic Noir

jpgSkandynawskie kryminały podbiły światowy rynek literacki i telewizyjny. O fenomenie tzw. Nordic Noir będą rozmawiać eksperci i twórcy podczas festiwalu NInA Wersja Beta „Nowa Fala Seriali” (19-22 maja) w Narodowym Instytucie Audiowizualnym

Program specjalnej sekcji otworzy pokaz dokumentu „Nordic Noir: The Documentary – The Rise of Scandi-Drama” , w którym wystąpili odtwórcy głównych ról w kultowych serialach takich jak „Forbrydelsen” (ang. „The Killing”) czy Wallander, a także producenci filmowi odpowiedzialni za oryginalne, jak i zagraniczne adaptacje skandynawskich seriali.

Tuż po nim m.in. o tym, co poza strugami deszczu, swetrami w romby i detektywami z neurozą, decyduje o sukcesie nordyckich kryminałów, porozmawiają: Anna Nagler - Script Development Executive HBO Polska, producentka seriali telewizyjnych, między innymi wyprodukowanych przez HBO seriali „Wataha” i „Pakt”,  Christian Wikander - scenarzysta i producent telewizyjny, odpowiedzialny między innymi za ikoniczny dla gatunku Nordic Noir serial „Most nad Sundem” i „Prawdziwych” oraz Maciej Kubicki, producent kreatywny, story edytor i prowadzący zespoły scenariuszowe wielu seriali telewizyjnych. Dyskusję „Studium przypadku: Nordic Noir” poprowadzi Agnieszka Kruk - scenarzystka, wykładowczyni scenariopisarstwa, autorka programów nauczania scenarzystów i jedyny w Polsce certyfikowany script coach.

Więcej informacji

Blok zakończą serialowe pokazy, których podczas festiwalu nie mogło zabraknąć. W programie prezentacja pierwszych dwóch odcinków „Mostu nad Sundem” oraz pierwszego odcinka „Paktu” (HBO). 

Start sekcji poświęconej Nordic Noir: piątek, 20 maja godz. 16.45

Prosto z Cannes: maraton serialowych nowości

Seriale ze Skandynawii to już nie tylko deszczowe historie z detektywami w swetrach, a Wielka Brytania to nie tylko dobra rozrywka spod znaku Misfits” czy Utopii”. Festiwal zakończy serialowy maraton europejskich nowości przywiezionych prosto z tegorocznych  targów MIPTV w Cannes.
W programie polska premiera i spotkanie z twórcami belgijskiego thrillera „Public Enemy” który zaledwie półtora miesiąca temu zdobył w Cannes nagrodę Coup de Coeur podczas najważniejszej konferencji i targów kontentu telewizyjnego MIPTV! „Public Enemy” to thriller inspirowany prawdziwą historią seryjnego mordercy i jego żony. Guy Béranger, skazany za zabójstwo dziecka, po 20 latach wychodzi na wolność i znajduje schronienie w klasztorze w Ardenach. Kilka dni później w sąsiedniej wsi ginie mała dziewczynka. Matthieu Franaces, reżyser i główny scenarzysta Writers Roomu i scenarzysta Gilles de Voghel będą gośćmi festiwalu.

Będzie można również obejrzeć skandynawskie produkcje:

„30 Degrees in February” o rozpoczynaniu nowego życia i szukaniu szczęścia na drugim końcu świata przez  samotnego mężczyznę poszukującego żony, matkę-karierowiczkę zaniedbującą rodzinę i starszą kobietę, która ucieka przed nieudanym i wyczerpującym emocjonalnie małżeństwem. Co łączy te z pozoru tak róże osoby?

„Splitting Up Together”  - ciepły i przejmujący portret pokolenia zmuszonego na nowo przemyśleć, czym jest bliskość i jak funkcjonuje rodzina.

„Young and Promising” - norweski serial, którego bohaterkami są trzy młode, wchodzące w dorosłość kobiety, z których każda marzy o karierze artystycznej. To film o tęsknocie za czymś więcej niż „zwykłe” życie,

oraz

„The A Word”, miniserial produkcji BBC, będący adaptacją głośnego izraelskiego serialu „Yellow Peppers”. Śledzimy w nim losy nietuzinkowej, dysfunkcyjnej rodziny Hughesów, której członkowie pewnego dnia muszą stawić czoła kolejnemu ciosowi: u najmłodszego syna, pięcioletniego Joe, lekarze diagnozują autyzm. Jak rodzina poradzi sobie w tej nowej, jeszcze trudniejszej niż dotąd sytuacji?

Maraton rozpocznie się w niedzielę, 22 maja o godz. 17.00

NInA Wersja Beta

Festiwal NInA Wersja Beta „Nowa fala seriali” (19-22 maja) będzie miejscem spotkania serialowych fanów, krytyków i twórców. W programie festiwalu nie mogło zabraknąć pokazów seriali. Poza sekcją „Nordic Noir” i prezentacją europejskich nowości publiczność będzie mogła wziąć udział m.in. w specjalnym bloku poświęconym polskim serialom – zarówno tym, do których z rozrzewnieniem wracamy po latach – „Barbara i Jan”, „Stawiam na Tolka Banana” jak i ambitnym produkcjom ostatnich lat „Ekipa”, „Głęboka woda”. W ramach sekcji „Życie to serial” zaprezentowane zostaną Togetherness [HBO], Looking[HBO], Girls [HBO], Honourable Woman [BBC] oraz Top of the Lake[BBC].  Najmłodszych gości festiwalu z pewnością ucieszą pokazy seriali animowanych: przedpremierowo pilota Tymka i Mistrza, Pamiętników Florki, Parauszka i przyjaciół”,Hip-Hip i Hurra, a także popularnego norweskiego serialu telewizyjnego Kacper i Emma”.

Festiwal to kilkudniowe święto nowej kultury audiowizualnej, organizowane przez NInA co roku. Każda z edycji poświęcona jest innemu, nie do końca zdiagnozowanemu (stąd wersja beta) zjawisku na przecięciu mediów cyfrowych, życia codziennego i sztuki. Festiwal jest przestrzenią do debaty i dyskusji – pod kątem artystycznym i społecznym – nad zmianami w kulturze, jakie wywołało pojawienie się i rozwój mediów cyfrowych oraz nowych technologii. Wydarzenie jest kontynuacją, choć w rozszerzonej, pojemniejszej formule festiwalu „Kultura 2.0”, organizowanego przez Instytut w ubiegłych latach. 

Szczegółowy program można zobaczyć tutaj.

hahahaha

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież