II Piknik Rodzinny na Pradze Północ przeszedł do historii.
 
8 czerwca w samo południe konsorcjum praskich organizacji TUPRAGA WAW PL (Klub Alternatywny, Q Zmianom, TPD, GPAS PRAGA oraz Serduszko dla Dzieci)  zorganizowało na placu przy ul. Wileńskiej 55/57 drugą już imprezę plenerową dla rodzin. Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, czym zajmuje się konsorcjum.

W 2013 roku Biuro Pomocy i Projektów Społecznych dofinansowało w ramach dwuletniej umowy projekt Lokalnego Systemu Wsparcia, który objął teren Nowej Pragi. Zawiązane konsorcjum 5 praskich organizacji przyjęło nazwę przygotowanego przez siebie projektu. Jego celem jest poprawa wyników edukacyjnych uczniów szkół SP 127 i PG 30, a także stwarzanie nowych możliwości samorealizacji dla mieszkańców tej części Pragi Północ. 

W ramach projektu realizowane są warsztaty w szkołach, zajecia socjoterapeutyczne, stałe Pogotowia Lekcyjne, warsztaty dziennikarskie, artystyczne, muzyczne, funkcjonuje Praska Światoteka, nowe grupy animatorów i streetworkerów. Dwa razy w roku organizowane są także Pikniki dla Rodzin. Staramy się, żeby proponowane zajęcia otwierały nowe możliwości dla uczestników, pozwalały na rozwijanie pasji a jednocześnie pomagały lepiej radzić sobie w tej rzeczywistości, lepiej zaspokajać potrzeby i rozwijać siebie, aby budować trwałe i satysfakcjonujące związki z innymi ludźmi. Dlatego zachęcamy do śledzenia naszej oferty na stronie portalu tupraga.waw.pl a także do zgłaszania swoich propozycji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ale wróćmy do niedzieli. 

W ten słoneczny, czerwcowy dzień, setki dzieciaków z okolicy wraz z rodzicami korzystało z różnorodnych atrakcji. Wśród nich znalazło się rozpoznawanie smaków i zapachów. Proste? Niby tak, ale kiedy ma się zasłonięte oczy, świat zaczyna wyglądać zupełnie inaczej i nie wszystko jest takie oczywiste. Można się wtedy skupić na tych zmysłach, których czasem nie zaważamy, a które dostarczają nam bardzo wiele informacji o otaczającym nas świecie. 

TRYBIK proponował aktywność na rowerach. Niby każdy umie jeździć, ale nie każdy potrafi manewrować w trudnych warunkach i nie każdy wie, jak bezpiecznie korzystać z drogi. Jak to ważne zwykle uświadamiamy sobie słuchając o kolejnym wypadku młodych ludzi (i nie tylko młodych). 

Były konkurencje dla drużyn wystawianych przez działające lokalnie organizacje. Żeby dobrze się bawić nie zawsze trzeba wygrywać. Bo największa frajda jest w tym, żeby spędzać czas w ciekawym towarzystwie i zgodnie z zasadami fair play. To chyba się udało, bo zamiast zaciętości widać było wśród dzieciaków zaangażowanie i dużo dobrego humoru. 

Wata cukrowa, którą można było samodzielnie zrobić, cieszyła się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem. Warto dodać, że to Towarzystwo Przyjaciół Pragi dołączyło do organizatorów Pikniku z tą propozycją i myślę, że sporo frajdy sprawiło tym  - nie tylko najmłodszym - uczestnikom. 

Malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki, koncert dzieciaków ze studia woklanego przy Klubie Alternatywnym (swoją drogą zapraszamy chętnych na śpiewające zajęcia), lepienie gniotów, konkurencje sportowe, szycie recyclingowych portfeli z kartonów po sokach, ruchoma szkoła, zabawy z hustą klanzy, chodzenie po linie i jej przeciąganie, portretowe fotografie, balony z helem... Aż sam już nie pamiętam, co jeszcze ciekawego tam było. Ach - przecież był grill, słodycze (podziękowania dla Firmy WEDEL), owoce i napoje, bez których w tak upalny dzień ciężko byłoby wytrzymać! I oczywiście losowane nagrody, dyplomy za udział w konkurencjach. I w ogóle... było miło spędzać wspólne czas. 

Mamy nadzieję, że to  doświadczenie zachęci Was do tego, żeby zgłosić swoje propozycje na kolejną edycję - III Piknik zaplanowaliśmy już na 7 września przy Klubie Alternatywnym na 11 Listopada. 
Tymczasem zapraszamy na krótki fotoreportaż ze wspólnej zabawy!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież